Weiss named 1st team All-CAC;
three on 2nd team
Catholic had four members earn spots on the 2002 All-CAC baseball teams. Junior Adam Weiss (Farmingdale, N.Y./ Massapequa Park) was selected for the first team while senior Baha Azimirad (Gaithersburg, Md./Watkins Mill) and sophomores Bernard Dennis (Arlington, Va./Bishop O'Connell) and Dan Conway (New Hyde Park, N.Y./ Chaminade) garnered second team honors.
Weiss broke the CUA single-season record for wins as he went a league-leading 10-3. The previous mark of seven wins was set in 1997.

Azimirad batted .317 with five doubles, a triple and a home run, with 13 RBI. Dennis hit .294 with five doubles and six stolen bases. He also threw out 29 of 39 runners attempting to steal. Conway led CUA in batting (.350) and in triples (2) and had a fielding percentage of 1.000.

More photos: 1 | 2 | 3 | 4 | 5-7

First Team
John-Paul Gallo C York
Bob Ancharski 1B York
Jay Quintana 1B Mary Washington
Kevin Davis 3B Salisbury
Matt Day IF York
B.J. Jarrett IF Salisbury
Aaron Altscher OF Mary Washington
Jason Ewing OF Salisbury
Travis Gaidos OF York
Ed Meister DH York
Dave Ellis P York College
Adam Weiss P Catholic

Second Team
Bernard Dennis C Catholic
Andrew Colanero 1B Salisbury
Ashley Swope 3B York
Danny Fisher IF St. Mary's
Mark McEathron IF Mary Washington
Dan Conway OF Catholic
Galen Morres OF Salisbury
Brett Munch OF York
Baha Azimirad DH Catholic
Bronson Hall P Mary Washington
Cory Willey P Salisbury

Player of the Year: Matt Day, York
Rookie of the Year: Chris Segal, St. Mary's
Coach of the Year: Doug Fleetwood, Salisbury

2002 Results (23-16-2, 5-5 CAC)

Date Opponent Location Time
Feb. 19 St. Mary's * St. Mary's City, Md. W, 4-0
Feb. 22 Columbia Union Talbot Field W, 7-3
Feb. 23 Messiah Talbot Field W, 2-1
Feb. 23 Messiah Talbot Field W, 1-0
Feb. 24 Randolph-Macon Ashland, Va. L, 3-1
Feb. 26 Gallaudet * Talbot Field W, 21-1
Feb. 28 Salisbury * Salisbury, Md. L, 11-5
March 3 Widener Cocoa, Fla. W, 6-2
March 3 King's Cocoa, Fla. W, 4-2
March 4 Wilkes Cocoa, Fla. L, 4-0
March 4 King's Cocoa, Fla. W, 12-9
March 5 Misericordia Cocoa, Fla. W, 11-1
March 7 Waynesburg Cocoa, Fla. W, 1-0
March 7 Waynesburg Cocoa, Fla. T, 9-9
March 8 Ursinus Cocoa, Fla. L, 13-5
March 9 Widener Cocoa, Fla. W, 9-0
March 9 Ursinus Cocoa, Fla. L, 10-8
March 13 Rutgers-Camden Talbot Field ppd.
March 14 Salisbury * Talbot Field L, 9-4
March 16 York * York, Pa. L, 9-1
March 21 York * Talbot Field W, 5-4
March 22 Gettysburg Gettysburg, Pa. ppd.
March 23 Rochester Tech Talbot Field W, 4-0
March 23 Rochester Tech Talbot Field W, 3-2
March 24 Rochester Tech Talbot Field L, 8-4
March 26 Mary Washington * Talbot Field ppd.
March 27 Wesley Talbot Field W, 7-3
March 28 Felician Talbot Field L, 8-6
March 28 Felician Talbot Field W, 5-3
April 2 Georgetown (Div. I) Talbot Field W, 8-3
April 3 No. 14 Johns Hopkins Baltimore L, 9-6
April 4 Gallaudet * Washington, D.C. W, 14-3
April 6 No. 23 Mary Washington * Fredericksburg, Va. L, 8-5
April 7 Bridgewater (Va.) Bridgewater, Va. L, 9-8
April 8 Gettysburg Gettysburg, Pa. T, 11-11 (10 inn.)
April 10 St. Mary's * Talbot Field W, 9-1
April 11 No. 19 Rutgers-Camden Camden, N.J. L, 8-7 (12 inn.)
April 14 No. 23 Mary Washington * Talbot Field L, 25-8
April 16 No. 23 Mary Washington # Fredericksburg, Va. L, 5-4
April 18 No. 9 Salisbury # Salisbury, Md. L, 17-0
April 23 Western Maryland Westminster, Md. W, 3-1
April 26 Columbia Union Talbot Field W, 3-2
April 26 Columbia Union Talbot Field W, 9-8 (9 inn.)
April 27 Villa Julie Stevenson, Md. W, 3-2 (13 inn.)

Home games in bold
* Conference games
# Conference tournament

2002 Roster

No. Name Pos. Ht. Wt. B/T Yr. Hometown/High School
1 Joe Verga OF 5-8 165 R/R Fr. Colts Neck, NJ/ Christian Brothers Acad.
2 Brian Pietryka SS 6-0 170 R/R Sr. Columbia, Md./Hammond
3 Mike Pomfret OF 6-0 180 R/R Sr. East Hampton, Conn./Xavier
4 Daniel Conway OF/P 6-1 160 L/R So. New Hyde Park, N.Y./Chaminade
5 Pat Clark P 6-1 210 R/R Jr. Dunmore, Pa./ Dunmore
6 Chris Tiedemann P 6-0 165 R/R Jr. Ellicott City, Md./Centennial
8 Mike DeNicola 2B/SS 5-9 160 R/R So. Lyndhurst, N.J./Don Bosco
9 John Schmidt 3B/P 5-10 165 R/R Fr. Silver Spring, Md./ Blake
10 Baha Azimirad OF/1B 5-11 185 L/L Sr. Gaithersburg, Md./Watkins Mill
12 Terence O'Rourke P/OF 6-1 210 R/R Sr. San Diego, Calif./La Jolla
13 Bernard Dennis C/P 6-0 180 R/R So. Arlington, Va./Bishop O'Connell
15 Jason Funk 2B/SS 5-9 165 L/R Fr. Severna Park, Md./Spalding
16 Andrew Burns OF 6-1 185 R/R Jr. Prince Frederick, Md./Calvert
17 Timothy Bottomly C 6-0 190 R/R So. Herndon, Va./Paul VI
18 Joe Sobocinski P 6-4 220 R/R Fr. Waldorf, Md./Westlake
19 Brandon Bowron P 6-4 210 R/R Sr. Fairfax Station, Va./W.T. Woodson
20 Michael Miller OF 6-0 180 R/R So. Cranbury, N.J./Peddie School
21 Brendan Walsh OF 6-2 180 R/R Sr. Richboro, Pa./Holy Ghost Prep.
22 McClain Tini P/1B 6-1 180 R/R Fr. Centre Island, N.Y./ St. Dominics
23 Eric Cortina P/OF 5-11 180 L/R Jr. East Northport, N.Y./St. Anthony's
24 Justin Siller IB/P 5-11 185 L/L Jr. Staten Island, N.Y./Monsignor Farrell
25 Andrew Meisner 3B 5-11 190 R/R Jr. Monmouth Beach, N.J./Shore Regional
26 Mark Werle P 6-2 175 L/L Fr. Pompano Beach, Fla./ Gibbons
27 Todd Michalak OF 6-0 180 R/R Jr. Manlius, N.Y./Christian Brothers Acad.
28 Tim Webster C 5-11 200 R/R Jr. Langhorne, Pa./ Notre Dame
31 Billy Rue 3B 5-11 210 R/R Jr. Holmdel, N.J./Holmdel
32 Doug Sherry P 6-1 170 L/L Jr. Millersville, Md./Severna Park
33 Doug Smith P 6-3 175 R/R Sr. Bowie, Md./Bowie
44 Adam Weiss P 5-10 170 R/R Jr. Massapequa Park, N.Y./Farmingdale

Head Coach: Ross Natoli (uniform No. 7) (17th season), natoli@cua.edu
Assistant Coaches: John Kirk (No. 14); Michael Barry (29); Robert St. Pierre (30)
Roster updated Feb. 4, 2002

View: Mobile | Desktop