Winter Academic Honor Roll announced by conference

WASHINGTON - On Tuesday, the Landmark Conference announced its 2012 Winter Academic Honor Roll, and CUA had 44 student-athletes honored.  The honor roll recognizes winter student-athletes of sophomore standing or older with a cumulative GPA of 3.2 or higher.  In all, 205 student-athletes from around the conference were honored.

CUA had a strong winter season with the women's basketball team capturing its first conference championship along with its first NCAA Tournament bid.  The men's basketball team won 19 games and advanced to the ECAC championship game, while the women's track and field team claimed third at the conference indoor championship and its coaching staff was honored as Co-Coaching Staff of the Year.

In addition, Shawn Brubaker earned a spot on the men's track All-Conference Team with a second place showing in the weight throw, while the CUA swim teams finished fourth at their respective championships and placed six student-athletes on the All-Conference Team.

Below is the list of CUA student-athletes that earned Academic Honor Roll accolades.  Women's track and field led the way with 11 honorees, followed by women's basketball with 10, men's basketball, men's track and field, and women's swimming with six, and men's swimming with five.

Name, Sport
Darrell Carroll, Men's Basketball
Billy Donovan, Men's Basketball
Chris Kearney, Men's Basketball
Nate Lorence, Men's Basketball
Andy Roell, Men's Basketball
Pete Schramm, Men's Basketball
Liz Briones, Women's Basketball
Karlyn Dixon, Women's Basketball
Rachel Ferri, Women's Basketball
Holly Janicki, Women's Basketball
Kelli Josephsen, Women's Basketball
Claire McEvily, Women's Basketball
Jenny McGann, Women's Basketball
Katarina Owunna, Women's Basketball
Alexis Stenftennagel, Women's Basketball
Jill Woerner, Women's Basketball
Kelly Carioto, Women's Track and Field
Kathryn Crawford, Women's Track and Field
Meghan Dietzler, Women's Track and Field
Keely Eckberg, Women's Track and Field
Madeline Hotz, Women's Track and Field
Laura Kinley, Women's Track and Field
Camelia Mayfield, Women's Track and Field
Margaret McElroy, Women's Track and Field
Katherine McQuinn, Women's Track and Field
Melanie Mulkern, Women's Track and Field
Kristen Rayfield, Women's Track and Field
George Brewer, Men's Track and Field
Shawn Brubaker, Men's Track and Field
Kian Olia, Men's Track and Field
Mike Puskar, Men's Track and Field
Joe Quigley, Men's Track and Field
Matt Zemba, Men's Track and Field
Rachel Berry, Women's Swimming
Rose Buckley, Women's Swimming
Gabrielle Giambagno, Women's Swimming
Kristen Gunn, Women's Swimming
Nicole Vitrone, Women's Swimming
Ashley Wilson, Women's Swimming
Caleb Capozella, Men's Swimming
Jakub Deptula, Men's Swimming
Justin Kenyon, Men's Swimming
Paul McGee, Men's Swimming
Brendan Place, Men's Swimming

View: Mobile | Desktop