AU - GW - CU - 10/29/2005
 
 
 
  Results
 
 
 
Event 7 Women 400 Yard IM
  Name   Team Finals Time
   
   
 
1   Moughty, Kaitlin   AU 4:40.94   20
     
     
2   Hyde, Caitlin   GW 4:46.91   17
     
     
3   Thiel, Meghan   AU 4:52.32   16
     
     
4   Fuchs, Lauren   GW 4:57.16   15
     
     
5   Devlin, Erin   AU 5:06.47   14
     
     
6   Speicher, Stephanie   CUA 5:07.73   13
     
     
7   Cadman, Nicole   GW 5:13.05   12
     
     
 
Event 8 Men 400 Yard IM
  Name   Team Finals Time
   
   
 
1   Boudreau, Drew   GW 1:07.93   16
     
     
  31.41   36.52
   
   
2   Fomenko, Val   AU 1:09.97   17
     
     
  33.18   36.79
   
   
3   Brennan, Steve   AU 1:11.49   20
     
     
  33.43   38.06
   
   
4   McNees, Will   AU 1:18.13   15
     
     
  36.68   41.45
   
   
---   Sanders, James   CUA NS   14
     
     
 
Event 9 Women 100 Yard Butterfly
  Name   Team Finals Time
   
   
 
1   Ma, Shannon   GW 1:01.35   20
     
     
2   Moss, Molly   GW 1:02.25   17
     
     
3   Gilbert, Melinda   AU 1:02.92   16
     
     
4   Hyde, Caitlin   GW 1:04.30   15
     
     
5   Kinzler, Alex   AU 1:05.75   14
     
     
6   Maresch, Carolyn   GW 1:06.07   13
     
     
7   McEntee, Ashley   AU 1:06.24   12
     
     
                                                                                                                 
8   Davis, Paige   GW 1:07.01   11
     
     
9   Mellars, Paige   AU 1:07.64   9
     
     
10   Plante, Claire   AU 1:07.71   7
     
     
11   Risinger, Michelle   AU 1:07.74   6
     
     
12   Kivitz, Jackie   CUA 1:08.87   5
     
     
13   Anstadt, Julia   AU 1:09.23   4
     
     
14   Minor, Kelly   CUA 1:09.32   3
     
     
15   Kenny, Katelyn   CUA 1:10.96   2
     
     
16   Platania, Julie   CUA 1:11.82   1
     
     
 
Event 10 Men 100 Yard Butterfly
  Name   Team Finals Time
   
   
 
1   Bank, Matt   AU 54.43   20
     
     
2   Falkenstein, Kevin   AU 54.69   17
     
     
3   Pullen, Tom T   GW 55.45   15.5
     
     
3   Benkov, Seth   GW 55.45   15.5
     
     
5   Leggett, Chris   AU 56.43   14
     
     
6   Farrell, Andy   GW 57.50   13
     
     
7   Sabin, Jonathan   GW 57.76   12
     
     
8   Yonge, Henry   GW 58.46   11
     
     
9   Smith, Taylor   AU 1:02.42   9
     
     
10   Kalna, Andrew   CUA 1:03.11   7
     
     
11   Peterson, RJ   CUA 1:03.27   6
     
     
12   Taubeneck, Erik   AU 1:09.09   5
     
     
 
 
Event 11 Women 200 Yard Freestyle
  Name   Team Finals Time
   
   
 
1   Thiel, Meghan   AU 1:55.61   20
     
     
2   Moss, Maggie L   GW 1:57.62   17
     
     
3   Pampell, Monica   GW 2:02.29   16
     
     
4   Myers, Laura   GW 2:02.35   15
     
     
5   Scoppetuolo, Leigh Ann   CUA 2:02.58   14
     
     
6   Kizielewicz, Caitlin   AU 2:03.04   13
     
     
7   Casey, Caroline   CUA 2:03.47   12
     
     
                                                                                                                 
8   Moss, Molly   GW 2:04.89   11
     
     
9   Dole, Krystal   CUA 2:04.94   9
     
     
10   Maggiolo, Luci   GW 2:07.15   7
     
     
11   Gilbert, Melinda   AU 2:07.88   6
     
     
12   Martin, Andrea   GW 2:09.19   5
     
     
13   McGinn, Elizabeth   CUA 2:09.25   4
     
     
14   McEntee, Ashley   AU 2:09.89   3
     
     
15   Westfall, Shannon   AU 2:09.95   2
     
     
16   Cadman, Nicole   GW 2:14.04   1
     
     
17   McClellan, Samantha   CUA 2:15.62
   
   
18   O'Sullivan, Hannah   CUA 2:16.48
   
   
19   Danz, Kelly   CUA 2:16.75
   
   
20   Neill, Erin   CUA 2:21.82
   
   
21   Bates, Katie   CUA 2:22.96
   
   
22   Palmedo, Happie   CUA 2:23.49
   
   
23   Reina, Kate   CUA 2:25.26
   
   
24   Spadaro, Marisa   CUA 2:29.46
   
   
 
Event 12 Men 200 Yard Freestyle
  Name   Team Finals Time
   
   
 
1   Glazer, Jeffrey   GW 1:44.19   20
     
     
2   Salgado, Estebe   AU 1:45.61   17
     
     
3   Brennan, Steve   AU 1:48.04   16
     
     
4   Mahoney, Daniel   GW 1:50.35   15
     
     
5   Foust, Reik   CUA 1:51.34   14
     
     
6   Cohn, Jeffrey   GW 1:52.81   13
     
     
7   Czar, Paul   CUA 1:53.54   12
     
     
8   Smith, Zac   AU 1:53.59   11
     
     
9   Bank, Matt   AU 1:53.66   9
     
     
10   Adam, Mark   GW 1:53.81   7
     
     
11   McNees, Will   AU 1:54.36   6
     
     
12   Ravenna, Joe   AU 1:56.98   5
     
     
13   Totten, Chris   CUA 1:58.40   4
     
     
14   Finnegan, Dan   CUA 2:01.14   3
     
     
                                                                                                                 
15   Peterson, RJ   CUA 2:05.41   2
     
     
16   Pierce, Ray   CUA 2:05.43   1
     
     
17   Connelly, Sean   CUA 2:05.57
   
   
18   Kalna, Andrew   CUA 2:05.62
   
   
---   Coronato, Joe   AU X1:49.06
   
   
 
Event 13 Women 100 Yard Breaststroke
  Name   Team Finals Time
   
   
 
1   Devlin, Erin   AU 1:09.16   20
     
     
2   Kinzler, Alex   AU 1:10.57   17
     
     
3   Berdini, Ariana   GW 1:10.87   16
     
     
4   Fuchs, Lauren   GW 1:12.00   15
     
     
5   Anstadt, Julia   AU 1:12.22   14
     
     
6   Davis, Paige   GW 1:13.00   13
     
     
 
(Event 13 Women 100 Yard Breaststroke)
  Name   Team Finals Time
   
   
 
7   Chasse, Olivia   CUA 1:13.28   12
     
     
8   Myers, Laura   GW 1:13.36   11
     
     
9   Minor, Kelly   CUA 1:14.47   9
     
     
10   Conway, Mariel   AU 1:22.20   7
     
     
11   Bates, Katie   CUA 1:29.31   6
     
     
 
Event 14 Men 100 Yard Breaststroke
  Name   Team Finals Time
   
   
 
1   Adam, Mark   GW 59.91   20
     
     
2   Fomenko, Val   AU 1:00.70   17
     
     
3   Pullen, Tom T   GW 1:03.90   16
     
     
4   DeSimone, Mark   GW 1:04.14   15
     
     
5   Farrell, Andy   GW 1:05.20   14
     
     
6   Cohn, Jeffrey   GW 1:06.65   13
     
     
7   Goodrich, Dan   AU 1:07.67   12
     
     
8   Nagelberg, Dan   AU 1:07.93   11
     
     
9   Smith, Zac   AU 1:09.97   9
     
     
10   Boudreau, Drew   GW 1:11.22   7
     
     
                                                                                                                 
11   Taubeneck, Erik   AU 1:11.49   6
     
     
12   Pierce, Ray   CUA 1:18.13   5
     
     
 
Event 15 Women 100 Yard Backstroke
  Name   Team Finals Time
   
   
 
1   Moss, Maggie L   GW 59.16   20
     
     
2   Moughty, Kaitlin   AU 1:01.87   17
     
     
3   Pampell, Monica   GW 1:02.25   16
     
     
4   McGinn, Elizabeth   CUA 1:04.18   15
     
     
5   Maggiolo, Luci   GW 1:05.56   14
     
     
6   Kizielewicz, Caitlin   AU 1:05.79   13
     
     
7   Kenny, Katelyn   CUA 1:06.49   12
     
     
8   Risinger, Michelle   AU 1:07.05   11
     
     
9   Speicher, Stephanie   CUA 1:08.06   9
     
     
10   Mellars, Paige   AU 1:08.30   7
     
     
11   Casey, Caroline   CUA 1:08.36   6
     
     
12   Scoppetuolo, Leigh Ann   CUA 1:08.54   5
     
     
13   Maresch, Carolyn   GW 1:08.81   4
     
     
14   Martin, Andrea   GW 1:10.85   3
     
     
15   Dunn, Kellie   CUA 1:11.65   2
     
     
16   Dole, Krystal   CUA 1:11.96   1
     
     
17   Kivitz, Jackie   CUA 1:12.00
   
   
18   Plante, Claire   AU 1:14.37
   
   
19   Westfall, Shannon   AU 1:15.53
   
   
20   Conway, Mariel   AU 1:16.76
   
   
21   Reina, Kate   CUA 1:17.74
   
   
22   Spadaro, Marisa   CUA 1:21.60
   
   
 
Event 16 Men 100 Yard Backstroke
  Name   Team Finals Time
   
   
 
1   Sabin, Jonathan   GW 55.21   20
     
     
2   Falkenstein, Kevin   AU 55.32   17
     
     
3   Salgado, Estebe   AU 56.86   16
     
     
4   Mahoney, Daniel   GW 57.76   15
     
     
5   Yonge, Henry   GW 58.26   14
     
     
                                                                                                                 
6   Czar, Paul   CUA 58.53   13
     
     
7   Nagelberg, Dan   AU 58.66   12
     
     
8   Finnegan, Dan   CUA 59.32   11
     
     
 
9   Coronato, Joe   AU 1:00.67   9
     
     
10   Foust, Reik   CUA 1:01.59   7
     
     
11   Leggett, Chris   AU 1:02.04   6
     
     
12   Benkov, Seth   GW 1:04.70   5
     
     
13   Smith, Taylor   AU 1:05.18   4
     
     
14   Goodrich, Dan   AU 1:07.94   3
     
     
 
Event 17 Women 200 Yard Backstroke
  Name   Team Finals Time
   
   
 
1   Moss, Maggie L   GW 2:08.02   20
     
     
2   Moughty, Kaitlin   AU 2:12.28   17
     
     
3   Pampell, Monica   GW 2:12.63   16
     
     
4   McGinn, Elizabeth   CUA 2:17.80   15
     
     
5   Kenny, Katelyn   CUA 2:23.80   14
     
     
6   Scoppetuolo, Leigh Ann   CUA 2:25.34   13
     
     
7   Tokarz, Kira   AU 2:26.04   12
     
     
8   Maresch, Carolyn   GW 2:27.10   11
     
     
9   Mellars, Paige   AU 2:27.47   9
     
     
10   O'Sullivan, Hannah   CUA 2:32.81   7
     
     
11   Devlin, Erin   AU 2:37.87   6
     
     
 
Event 18 Men 200 Yard Backstroke
  Name   Team Finals Time
   
   
 
1   Falkenstein, Kevin   AU 1:53.45   20
     
     
2   Fomenko, Val   AU 1:55.11   17
     
     
3   Brennan, Steve   AU 1:57.23   16
     
     
4   Sabin, Jonathan   GW 2:02.12   15
     
     
5   Yonge, Henry   GW 2:05.41   14
     
     
6   Czar, Paul   CUA 2:07.41   13
     
     
7   Nagelberg, Dan   AU 2:08.62   12
     
     
8   Boudreau, Drew   GW 2:09.36   11
     
     
                                                                                                                 
9   Finnegan, Dan   CUA 2:18.47   9
     
     
10   Smith, Taylor   AU 2:20.04   7
     
     
 
Event 19 Women 100 Yard Freestyle
  Name   Team Finals Time
   
   
 
1   Thiel, Meghan   AU 54.43   20
     
     
2   Moss, Maggie L   GW 54.65   17
     
     
3   Pampell, Monica   GW 55.32   16
     
     
4   Myers, Laura   GW 56.23   15
     
     
5   Kizielewicz, Caitlin   AU 56.67   14
     
     
6   McEntee, Ashley   AU 57.53   13
     
     
7   Hyde, Caitlin   GW 57.58   12
     
     
8   McGinn, Elizabeth   CUA 58.29   11
     
     
9   Ma, Shannon   GW 58.75   9
     
     
10   Martin, Andrea   GW 59.59   7
     
     
11   Anstadt, Julia   AU 59.64   6
     
     
12   Dole, Krystal   CUA 1:00.46   5
     
     
13   Casey, Caroline   CUA 1:00.60   4
     
     
14   Plante, Claire   AU 1:01.09   3
     
     
15   Kivitz, Jackie   CUA 1:01.35   2
     
     
16   Westfall, Shannon   AU 1:02.38   1
     
     
17   Reina, Kate   CUA 1:02.87
   
   
18   Risinger, Michelle   AU 1:03.69
   
   
19   O'Sullivan, Hannah   CUA 1:04.10
   
   
20   Palmedo, Happie   CUA 1:04.70
   
   
21   Danz, Kelly   CUA 1:05.76
   
   
22   Platania, Julie   CUA 1:06.47
   
   
 
(Event 19 Women 100 Yard Freestyle)
  Name   Team Finals Time
   
   
 
23   Conway, Mariel   AU 1:06.61
   
   
24   Neill, Erin   CUA 1:07.20
   
   
25   Bates, Katie   CUA 1:08.82
   
   
26   Spadaro, Marisa   CUA 1:09.77
   
   
 
Event 20 Men 100 Yard Freestyle
  Name   Team Finals Time
   
   
 
1   Glazer, Jeffrey   GW 47.64   20
     
     
                                                                                                                 
2   Salgado, Estebe   AU 48.56   17
     
     
3   Leggett, Chris   AU 49.32   16
     
     
4   Coronato, Joe   AU 49.55   15
     
     
5   Cohn, Jeffrey   GW 50.04   14
     
     
6   Pullen, Tom T   GW 50.20   13
     
     
7   Mahoney, Daniel   GW 50.60   12
     
     
8   Bank, Matt   AU 50.83   11
     
     
9   Foust, Reik   CUA 50.86   9
     
     
10   Czar, Paul   CUA 51.77   7
     
     
11   Smith, Zac   AU 51.97   6
     
     
12   Sabin, Jonathan   GW 53.42   5
     
     
13   Finnegan, Dan   CUA 54.01   4
     
     
14   Totten, Chris   CUA 54.40   3
     
     
15   McNees, Will   AU 54.44   2
     
     
16   Yonge, Henry   GW 54.46   1
     
     
17   Goodrich, Dan   AU 55.74
   
   
18   Kalna, Andrew   CUA 56.72
   
   
19   Sanders, James   CUA 57.00
   
   
20   Pierce, Ray   CUA 57.66
   
   
21   Peterson, RJ   CUA 58.94
   
   
22   Connelly, Sean   CUA 58.95
   
   
 
Event 21 Women 200 Yard Breaststroke
  Name   Team Finals Time
   
   
 
1   Berdini, Ariana   GW 2:30.26   20
     
     
2   Devlin, Erin   AU 2:30.43   17
     
     
3   Kinzler, Alex   AU 2:31.91   16
     
     
4   Davis, Paige   GW 2:37.41   15
     
     
5   Anstadt, Julia   AU 2:37.51   14
     
     
6   Minor, Kelly   CUA 2:39.38   13
     
     
7   Chasse, Olivia   CUA 2:41.25   12
     
     
 
Event 22 Men 200 Yard Breaststroke
  Name   Team Finals Time
   
   
 
1   Adam, Mark   GW 2:12.70   20
     
     
                                                                                                                 
2   Fomenko, Val   AU 2:19.41   17
     
     
3   Farrell, Andy   GW 2:19.68   16
     
     
4   DeSimone, Mark   GW 2:21.16   15
     
     
5   Goodrich, Dan   AU 2:26.53   14
     
     
6   Pullen, Tom T   GW 2:31.14   13
     
     
7   Smith, Zac   AU 2:34.96   12
     
     
8   Taubeneck, Erik   AU 2:37.98   11
     
     
9   Boudreau, Drew   GW 2:41.00   9
     
     
10   Pierce, Ray   CUA 2:58.29   7
     
     
 
Event 23 Women 200 Yard Butterfly
  Name   Team Finals Time
   
   
 
1   Moughty, Kaitlin   AU 2:14.21   20
     
     
 
2   Hyde, Caitlin   GW 2:14.88   17
     
     
3   Fuchs, Lauren   GW 2:19.11   16
     
     
4   Gilbert, Melinda   AU 2:20.86   15
     
     
5   Tokarz, Kira   AU 2:24.34   14
     
     
6   Maresch, Carolyn   GW 2:26.49   13
     
     
7   McEntee, Ashley   AU 2:30.73   12
     
     
8   Kenny, Katelyn   CUA 2:31.54   11
     
     
9   Mellars, Paige   AU 2:32.45   9
     
     
10   Plante, Claire   AU 2:32.61   7
     
     
11   Kivitz, Jackie   CUA 2:33.03   6
     
     
12   Risinger, Michelle   AU 2:35.00   5
     
     
13   Platania, Julie   CUA 2:55.55   4
     
     
 
Event 24 Men 200 Yard Butterfly
  Name   Team Finals Time
   
   
 
1   Salgado, Estebe   AU 1:55.83   20
     
     
2   Brennan, Steve   AU 1:58.07   17
     
     
3   Falkenstein, Kevin   AU 2:02.69   16
     
     
4   Bank, Matt   AU 2:03.28   15
     
     
5   Benkov, Seth   GW 2:08.93   14
     
     
6   Coronato, Joe   AU 2:10.06   13
     
     
                                                                                                                 
7   Leggett, Chris   AU 2:11.55   12
     
     
8   Smith, Taylor   AU 2:25.57   11
     
     
9   Peterson, RJ   CUA 2:32.17   9
     
     
10   Kalna, Andrew   CUA 2:37.82   7
     
     
 
Event 25 Women 1650 Yard Freestyle
  Name   Team Finals Time
   
   
 
1   Thiel, Meghan   AU 17:05.36   20
     
     
2   Cadman, Nicole   GW 18:38.28   17
     
     
3   Scoppetuolo, Leigh Ann   CUA 18:40.92   16
     
     
4   Casey, Caroline   CUA 19:01.86   15
     
     
5   Kinzler, Alex   AU 19:09.29   14
     
     
6   Kizielewicz, Caitlin   AU 19:29.66   13
     
     
7   Westfall, Shannon   AU 19:58.78   12
     
     
8   Dole, Krystal   CUA 20:45.35   11
     
     
9   Neill, Erin   CUA 21:00.05   9
     
     
10   Palmedo, Happie   CUA 21:43.72   7
     
     
11   Bates, Katie   CUA 21:52.03   6
     
     
12   Danz, Kelly   CUA 21:58.81   5
     
     
 
Event 26 Men 1650 Yard Freestyle
  Name   Team Finals Time
   
   
 
1   McNees, Will   AU 17:05.59   20
     
     
2   Foust, Reik   CUA 17:28.18   17
     
     
3   Nagelberg, Dan   AU 17:28.33   16
     
     
4   Totten, Chris   CUA 18:59.75   15
     
     
5   Sanders, James   CUA 19:01.19   14
     
     
6   Connelly, Sean   CUA 19:12.79   13
View: Mobile | Desktop